Saaremaa duatloni ajalugu ulatub 1994.aastasse

10.07.2023

Kristjan Raiendi nimelise rändkarika kolme korral võitnud Johannes Sikk koos Saaremaa Duatloni peakorraldaja Urmo Raiendiga

Esimene Saaremaa duatlon toimus 1994.aastal, mil Kuressaares panid aluse uuele võistllusele samal aastal Estonia laevaõnnetuses hukkunud triatleedid Jaan Pehk ja Kristjan Raiend

Esimest korda selgitati Eesti meistrid duatlonis just Saaremaa duatloni raames. Jaan oli sel võistlusel peakohtuniku rollis ja Kristjan leidis võistluse ettevalmistamise kõrval aega ka võistelda. Ühtlasi jäi see mõlemale triatleedile viimaseks võistluseks, sest 28.septembril asuti Estonia parvlaevaga võistlusreisile Saksamaale.

I Saaremaa duatlon tõi välja tippraudmehe ja tänase Ironman Tallinn võistluse peakorraldaja Ain-Alar Juhansoni talendi. “Pole mingit kahtlust, Jaan Pehk ja Kristjan Raiend on need mehed, kelle pärast ma triatloni teen,” ütles Juhanson 2005.aastal. 1994. aastal vaid 17 aastase noorukina võitis Ain-Alar täiskasvanute meistritiitli duatlonis. Juhansoni ülekaal oli duatlonis, kus distantsid olid 7,5 km jooksu - 30,8 km rattasõitu - 3,6 km jooksu, teiste ees mäekõrgune. Triatloni tippu kuuluvaid Margus Tamme ja Kirill Litovtsenkot edestas ta enam kui kahe minutiga. Naistest tuli esimeseks duatloni Eesti meistriks Kea-Kaia Ilves ja teisena lõpetas pikka aega Eesti Triatloni Liidu peasekretärina töötanud Tiina Pallas.

Alates 1995. aastast on Saaremaa duatlon Jaan Pehki ja Kristjan Raiendi mälestusvõistlus ning samast aastast on võitjale Kristjani viimase tööandja, Malmerki poolt välja pandud rändkarikas.

Igal aastal saab põhidistantsi võitja enda kätte hoiule aastaks ajaks karika, kuhu on graveeritud ka kõigi varasemate võitjate nimed.